Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

18.10. - 2.11.2008 Výstava Svět kolejové dopravy - Blansko

Po nasbíraných zkušenostech z malých akcí, kterými jsme se snažili udržet dobrou pověst našeho sdružení, jsme se rozhodli, že je na čase ukázat, že máme na víc. Po dlouhých jednáních padl verdikt postoupit o obraznou příčku výš a vyjít mezi lidi okázaleji a pompézněji. Přišlo nám tedy vhod, že díky našemu vedoucímu kývlo na nápad naší velké akce město Blansko. Slibovali jsme si od něj hodně, protože je spjato s železnicí, vede tudy významný mezinárodní koridor Vídeň - Berlín, takže místo pro naši akci jako stvořené.

Slovo dalo slovo a díky Kulturnímu středisku města Blanska (KSMB), které s našim sdružením na všem spolupracovalo a poskytlo nádherné prostory i s vitrínami, vznikl 14ti denní projekt, který podle blanenských občanů prý "neměl obdoby co je Blansko Blanskem."

Vy co pravidelně navštěvujete náš web, dovolte mi tedy, abych představil celý realizační tým této výstavy a tímto jim všem, znova poděkoval, neboť všichni se ohromně snažili a na očích lidí, co výstavu navštívili, byl mnohdy vidět úžas a radost.To pro nás bylo velikou odměnou za hodiny nervů. Takže:

Pořadatelé výstavy: Yore o.s. (Kolejová doprava) a KSMB.

Kurátoři: J.Šimkůj - vedoucí sekce Kolejová doprava, p. Jeřábek - vedoucí KSMB.

Propagace: Z. Otoupalík - Yore, J. Šimkůj - Yore, PhDr. B. Sedláková - dobrovolník, KSMB a regionální média, D. Benešová z Břeclavi.

Logistická podpora: Z. Otoupalík, F. Polák starší.

Občerstvení k vernisáži zajistili: L. Knecht - Yore, L. Šimkůjová, S. Kyzlinková, R. Vaníčková, O. Vaníčková, Ing. J. Noss.

Exponáty: archiv Yore o.s., Jiří Šimkůj, L. Kokeš, M. Kadlík a spolek Brunensis, L. Vlček, M. Polák,SDH Řícmanice a mnozí občané Blanska a okolí a mnoho dalších, na které jsme pozapomněli..

Doprovodný program: Bc. J. Pavlas "Jelen" SMT Brno -model. kolejiště LGB, taneční skupina Community Dancers Brno, Mgr. J. Tomková - přednášky o trati 260, Pavel Slavík(Pardubice) - RC modely kamionů, M. Bureš - RC model trolejbusu.

Foto a videodokumentace: L. Knecht, D. Benešová, Videožurnál Blansko a Denik.cz.

Tito lidé, hlavně z řad dobrovolníků, společně s námi žili a dělali pro výstavu a někteří bez nároků na jakoukoli odměnu a nebo když, tak absolutně minimální.

V sobotu, v zahajovací den, kdy měla proběhnout vernisáž, jsme byli všichni celí napjatí. Lidé nezklamali a na samotné zahájení se jich dostavil hojný počet. Mezi nimi briskně pobíhaly naše dívky dobrovolnice Klára Plchová a Jitka Šimkůjová s plnými tácy. Návštěvníci měli možnost prvý den ochutnat dva druhy jednohubek a víno z Pálavských vinic. Výstavu zahájil přesně v 11 hodin symbolickým vypravením parního vlaku náš pan vedoucí a pásku slavnostně přestřihl pan Jeřábek – vedoucí KSMB.

I další dny se nad očekávání povedly a doslýchali jsme se postupně že trháme rekordy v návštěvnosti a že ostatní instituce a jejich souběžné akce mají velký odliv návštěvníků. Početnou převahu měli samozřejmě rodiče a děti a také senioři, kteří leckdy i dojatě zavzpomínali na dobu dýchavičných lokálek a sdělili nám nejednu úsměvnou příhodu. Potěšilo nás i to, že se dostavilo i dost odborníků z řad železničářů, kteří nejen poradili a povzbudili nás v práci, ale i naši sbírku dost obohatili a nechtěli své věci zpět. Nesmíme zapomenout ani na ty, co nám dohlíželi na exponáty v době všedních dnů. Bděli nad nimi pánové vrátní z Dělnického domu Blansko a pan Jiří Plch, co by velmi obětavý dobrovolník.

Co dodat závěrem? Snad to, že akce nemusí být drahá, ani velká, aby byla hezká.Stačí ochota a chuť pár nadšenců, co chtějí něco ukázat. A to se nám myslím povedlo.

Autor: Kamil KYZLINK

Copyright © 2009 l Design by Smajlenka