Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

11.10.2008 Parní vlak "Slovácký vinohrad"

Podzimní čas. Léto je pryč a moraváci začínají vychutnávat první výsledky své celoroční dřiny na vinicích. Je tu vinobraní.S ním také jakýsi pomyslný konec turistické sezony a parní vlak na Slovácko, kde je každoročně pořádán pochod Slováckými vinohrady, lidmi hojně navštěvovaný. K této akci neodmyslitelně patří i jízda historické soupravy, letos tažené parním strojem řady 475.101, ono tuto soupravu v minulých letech táhly i jiné krasavice na kolejích.

Oproti zájmu, co mezi našimi členy o tuto jízdu byl, jsme za náš výjezdní tým vyrazili pouze dva: Lukáš Vlček alias Kočička a já. Ostatní členové už pomalu chystali výstavu v Blansku,(viz článek)a Fredy to vzdal ještě ráno v Řícmanicích.A abych nezapoměl-Zdeny zaspal a doháněl nás autem. No nicméně s námi jeli ještě zájemci z řad SDH Řícmanice, také velmi nakloněni dopravní nostalgii, ale hlavně plným lahvím čehokoli, z čeho si lze uhnat opici..

Kupé nám podrželi naši kolegové se slovenským kamarádem Jankem v čele, mohli jsme vyrazit, tentokrát rovnou po koridoru na obec Zaječí. Venku bylo vlezlo, mlha a ve vozech příjemně teplo, hned se tedy začalo popíjet. My s Lukášem se přemístili do bufetového vozu a odtud za kamarády do služebního oddílu. Líp se odtud fotí, z rozměrného okna je lepší výhled.Také se z něj lépe zvrací, jak jsem později mohl vidět. Vlak za tu dobu dojel do Mutěnic a pokračoval do Hodonína. Po cestě se dost vylepšilo počasí a Kočička se svezl na mašině při posunu. Když se vrátili i s mašinou ze zhlaví, jelo se znova do Mutěnic, kde byl hlavní program celé akce. Tam vystoupili pouze kolegové z Řícmanic, my jeli zpět do Hodonína, kde na nás čekal Zdenek a Roman, náš vlakový maskot.Pojedli jsme a opět nasedli do vlaku a znova do Mutěnic. Tam jsme vlak opustili, s ním i Zdenka, který se vracel do Hodonína a my se vrhli do víru neřestí. Kolega Kočička tedy do burčáku, který později vyatně kombinoval s pivem a Fernetem.Naštěstí znova přijel vlak a tak jsme Mutěnice opustili a jeli-jak jinak, k Hodonínu. Tam jsme vysypali strašnou spoustu lidí a jeli pro zbytek. To už se ztmívalo a tak na poslední obrat do Mutěnic už na trať položila pláštík paní tma.Ono to bylo i lepší, i když nástup lidí v Mutěnicích připomínal horor, kterak Zombies ůtočí na vlak.Spousty silně podroušených lidí se dralo do vozů. Odjezd!A rychle do Hodonína a pak už do Brna!K nám do služebního oddílu nastoupil mladík s lahví burčáku, no mohutně se s námi dělil a hlavně s Kočičkou. To poté co vystoupil a my se už vydali k domovu, se chudákovi stalo osudným...Ještě že měl blízko to široké okno.

Jo jo, ne nadarmo se v našich kuloárech tomuto podzimnímu vlaku přezdívá "Blicí expres..."

Autor: Kamil KYZLINK

Copyright © 2009 l Design by Smajlenka