Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

22.3.2009 Veletrh "Pro dítě

Asi si myslíte, že my z Kolejové jsme se zbláznili, nebo si děláme legraci, že zrovna na takovýto veletrh jdeme. Že kočárky, dudlíky a dupačky, to asi nemá s vlaky nic společného. Chyba lávky… Každoročně v Brně probíhal veletrh s názvem nejprve Model Hobby, později Model Brno. I na ten ale asi padla hospodářská krize a tak z tohoto veletrhu zbylo pár exponátů a byl sloučen právě s veletrhem Pro dítě. Koneckonců modeláři jsou stále dětmi. Takže je jasné že my šli hlavně za vlaky. A ne za ledajakými. Na ochozu pavilonu B byla v provozu tzv. parková železnice, o rozchodu 127mm. Na trati, která sestávala asi ze šesti set metrů kolejí, se proháněly pidivláčky, repliky motorových, elektrických i parních lokomotiv, které za sebou tahaly jakési „lavice“, tedy vozy a na nich seděli za sebou děti i dospělí a vozili se. Parní lokomotiva například, obsahovala vše co veliká opravdická. V kabině byly miniaturní budíky, vodoznak, malé topeniště, i páčka píšťaly a regulátoru. Strojvedoucí seděl na uhláku a v podstatě prsty otáčel ventily i regulátorem. Člověk by nevěřil, co takový malý vlak utáhne a jak rychle dokáže uhánět.

Z dalších exponátů zde byla možnost vidět RC modely autíček a našeho přítele s trolejbusem, který před časem vzbudil rozruch v Blansku.

Kolegu Libora zaujaly modely vláčků které lidi nevozily, ale taktéž byly na principu parních strojů. I naši malí členové David a Roman byli nadšení z těch zajímavých věcí, bylo to takové příjemné zpestření soboty, až na smolný den Zdenka, který neustále někde něco nechával. Ale hlavu nikde nezapomněl, proto jsme se všichni i s ním povozili na vláčku, udělali fotky, popovídali s odborníky a užili legrace, jak to v dobré partě bývá. Určitě, pokud to bude možné, půjdem za rok zase.

dite1

dite2

Autor: Kamil KYZLINK

Copyright © 2009 l Design by Smajlenka