Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

23.5.2008 Výstaviště Open

Brno bylo, je a snad i nadále bude městem veletrhů. Vždyť přiznejme si, že lidem toto město mnoho nenabízí. Nemám ani tak na mysli lidi domácí, jako lidi z okolí, případně turisty a cizince. Špilberk a Kapucíny zná pár lidí, ale když kdekoli v ČR řeknete slovo Brno, každého napadnou právě veletrhy. Naše výstaviště je pojem a má už i svou tradici i pozici. V letošním roce také oslavilo svých 80 let. Vyšlo to na dobu, kdy v metropoli každoročně začíná festival zábavy Brno - město uprostřed Evropy. Pro mnohé je známá zkrácená forma názvu BMUE, nebo jen Dny Brna. Jde o směsici různých akcí, od koncertů, divadelních představení, až po lety balonů, slavné klání ohňostrůjců Ignis Brunensis, nebo dopravní nostalgii na silnici, i kolejích.

Akce na výstavišti byla tedy nejen k jeho narozeninám, ale i odstartovala tento festival všeho možného. Výstaviště Open, nebyl ani tak veletrh, jako den otevřených dveří. Prezentovalo se tam mnoho spolků, sdružení, firmiček i firem. Návštěvník mohl vidět pracovnice pošty s razítky, umělecká díla, jako sochy, plastiky, venku probíhaly sportovní akce a vše doprovázela regionální rádia.

Ale teď k nám - když jsme v lednu tuto podsekci otevírali. Vytkli jsme si jako jeden z cílů se právě na BVV dostat. A náš pan předseda nám záměr vymlouval, že "nemáme co prezentovat." Ovšem my jsme dokázali, že nejenže máme co prezentovat, ale že to i umíme. Stanice ml. techniků a její železniční modeláři se dostanou leckde. My s nimi rádi spolupracujeme, protože jim nádherně doplňujem jejich expozici modelových kolejišť. Když nám tedy pan Pavlas nabídnul, že se s ním máme účastnit takové akce, nemohli jsme odmítnout. Pro naše sdružení to vlastně bylo něco jako pro čerstvého astronauta první let do kosmu. Výstaviště, to už nejsou vesnické sály, to je hukot, davy lidí, prezentace... Když jsme ráno přijeli s věcma do pavilonu A, byl ještě liduprázdný. Kousek od nás stáli automobiloví veteráni a ještě byla součástí pavilonu expozice plastik a ony poštovní úřednice s razítky. Okamžitě jsme začali s instalací expozice, stejně jako kolegové modeláři. Kolem 11té hodiny bylo vše připraveno a tak jsme šli rychle něco sníst, protože v poledne měla akce začít. Začala. Lidí a lidí se vystřídalo v našem pavilonu. O naše výstavy byl velký zájem, ještě podpořený Jirkou, který v uniformě průvodčího z 80. let občas chodil areálem a lidi zval. Mimo to, ještě zájemcům poskytoval velmi odborný výklad. Náš spolupracovník Mirek, opět hlídal kolejiště a Iva s Liborem a mou maličkostí jsme hlídali naše poklady. Později dorazili i Lukáš s Leošem a k večeru přijel i náš další člen Víťa. Ani ve večerních hodinách zájem lidí nebolevoval. Ve 22:30 proběhl v areálu výstaviště ohňostroj, ale po ukončení produkce se opět lidé nahrnuli do pavilonu. Teprve před půlnocí nápor lidí opadl.Mohli jsme začít balit, to už se každý z nás viděl v posteli.

Z výstaviště jsme odjížděli krátce po půlnoci. Práce všech byla ohromná. Pan Ferdinand Polák opět přepravil naši expozici až na místo, po celou dobu konání akce tam vydržel a dělal fotky i pomáhal s dozorem. Malý Mirek, celý den na nohou, opět podal slušný výkon. Z řad našich členů je to jasné. Opět se blýskli Jirka a Iva, ti se neztratí a ještě dovedou naše sdružení prezentovat svou jemnou nápadností. Leoš a jeho fotoaparát také nezaháleli, Fredy s Liborem a se všema nejen precizně hlídali, ale i chystali a tak si troufnu říct, že těch zhruba 26 tisíc lidí, co kolem prošlo, mohlo být naprosto spokojeno. A nejen náš pan vedoucí, ale i pan předseda, můžou být právem na takovýto úspěch pyšní. Já doufám, že v areálu BVV nejsme jako pořadatelé, nebo chcete-li vystavovatelé naposledy.

Autor: Kamil Kyzlink

Fotogalerie: ZDE

Copyright © 2008 l Design by Smajlenka