Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

15.-16.9.2007 - Oslava 10 let provozu muzea ČD v Lužné u Rakovníka

O víkendu 15. a 16. září 2007 oslavilo Železniční muzeum ČD v Lužné u Rakovníka své desetileté výročí. Založeno bylo v roce 1997 občanským sdružením Společnost Buštěhradské dráhy a od července 1999 ho provozují České dráhy. V sobotu i v neděli vyrazil z Prahy hlavního nádraží přes Kladno do Lužné u Rakovníka a zpět zvláštní vlak s historickými vozy a parní lokomotivou 464.102 (v sobotu) a 498.022 „Albatros“ (v neděli). Další vlaky s parní lokomotivou vyjely v sobotu z Lužné do Milostína a zpět a do Kolešovic a zpět. Navíc v sobotu jel zvláštní historický vlak s motorovým vozem M 131.1 z Plzně přes Blatno u Jesenice a Rakovník do Lužné u Rakovníka a zpět. V neděli pak jel parní vlak z Lužné do Žatce a zpět.

V muzeu se představil zatopený parní vůz „Komarek“ a vystřídal se 9 lokomotivami „pod parou“, které pózovaly na točně a popojížděly po depu. Mimo to byly v areálu muzea vystaveny další muzejní lokomotivy, v provozu byla i úzkorozchodná železnice bývalých kladenských hutí. V muzejní expozici njsme našli spoustu informací ze zákulisí železničního provozu a také modelové kolejiště, které potěšilo nejen děti. Připraveny byly rovněž upomínkové předměty s železniční tématikou a výroční turistická známka. V prodeji byla i publikace vydaná u příležitosti výročí 10 let Železničního muzea v Lužné 1997 - 2007. Pro fotografy byla navíc po oba dny připravena ranní „fotohodinka“ a sobotní noční fotografování.

Akcí pořádalo muzeum mnoho a nebylo v našich silách je všecky stihnout a to hlavně z časových důvodů, ale také proto, že každého člena z našeho "výjezdního týmu" zajímají rozdílné věci. Parní lokomotivy, vozy, zabezpečovací, sdělovací technika a návěstidla...A do Lužné jezdíme vždy na jeden den,takže z Brna použijeme mezinárodního rychlíku "Pannonia" s odjezdem v 02:25 a zpět pak vlaků dle naší potřeby. Akce to byla nádherná, ovšem jako ostatně pokaždé, dost náročná, ale jistě v muzeu ČD nejsme naposled.

Autor: Kamil Kyzlink

Fotogalerie: ZDE

Copyright © 2008 l Design by Smajlenka