Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

8.5. Pálavský okruh - tradiční parní cyklovlak do vinné oblasti s možností vyjížděk na kolech, vedený lokomotivou 475.101

Trať: Brno hl.n. (9,00) - Mikulov na Mor. (11,05/11,25) - Lednice (12,40/13,31) - Mikulov na Mor. (14,58/16,27) - Břeclav (17,05/17,20) - Brno hl.n. (18,35)

Počátek května je vždy, alespoň u nás na Moravě, ve znamení zahajování cyklistické sezony, vždy netradičně, jízdou historického vlaku z Brna, zpět do Brna, přes Mikulov, Lednici a Břeclav. Ano, je to všem zdejším kolařům i vlakařům známý Pálavský okruh. Letošní ročník této retrojízdy byl o to zajímavější, že se do čela vlaku po delší odmlce vrátila lokomotiva 475.101 "Šlechtična." Jinak souprava byla sestavena jako vždy, služební vůz na kola, služební vůz upravený na prodej malého občerstvení a suvenýrů, známé C vozy 3. třídy a jako poslední, vozy Bmx, kde jsme se usadili i my s našim týmem. Jelo nás mnoho, dokonce jsme měli místo jedné zástupkyně něžného pohlaví hned dvě, všichni jsme měli trička s našim logem, dobrou náladu a slunce za okny.

Cesta probíhala docela bez problémů až do Mikulova, kde se odpojovaly vozy Bmx a Rybáky pokračovaly do Lednice. Nejprve jsme mysleli že zůstanem v Mikulově a počkáme až se souprava bude vracet, ale nakonec jsme se do Lednice vydali. Těsně před stanicí však vlak zůstal stát a stál necelou hodinu. Dověděli jsme se, že lokomotiva nemá potřebný tlak k jízdě. Po slabé hodince jsme do Lednice dojeli a tam kolegové improvizovali. Půl soupravy odjelo pryč, na Mikulov a druhá půlka zůstala v Lednici, že pro ni dojede motorový vůz. Měli jsme skoro 3 hodiny čas, vydali jsme se tedy k zámku na oběd. Poobědvali jsme, udělali pár fotek a vraceli se k nádražíčku. Pro naši půlku vlaku přijel vůz M262 "kredenc" ovšem i ten měl problém přeplněné vozy utáhnout.Jirka ještě navíc krotil neukázněné cestující při přivěšování k soupravě. Nicméně nakonec jsme dosáhli Břeclavi, kam za námi za chvíli dorazila i lokomotiva se zbytkem rybáků. Jirku povozili při posunu na lokomotivě, Libor zaváhal a zůstal venku a Zdenálka trápila saze v oku. Po koridoru z Břeclavi už ale mašinka poslouchala a jen odfukovala, asi už toho taky měla za celý den dost. Do Brna jsme dorazili asi s 80ti minutama zpoždění, ale spokojeni z toho co jsme zažili, tedy až na Zdenka, který přemýšlel jak dostane z oka tu sazi. Ale dostal ji, takže Pálavu jsme přežili bez ztrát.

Autor: Kamil Kyzlink

Fotogalerie - Kamil Kyzlink, Jirka Šimkůj, Leo Knecht: ZDE

Copyright © 2008 l Design by Smajlenka