Kolejová - občanské sdružení příznivců kolejové historie a současnosti

5.8.2007 - Parní léto, Telč 2007, 105 let provozu místní dráhy Slavonice - Telč

Na trati Telč - Slavonice pořádá každé prázdniny sdružení Společnost telčské místní dráhy, což je partička stejných nadšenců, jako jsme my, cyklus jízd hisorickým vlakem, pod souhrnným názvem Parní léto. Vlak jezdí po několik víkendů a jízdy vždy provází přidružené akce. Letos se přidalo i výročí místní "lokálky." U toho jsme nemohli chybět ani my z YORE. I my jsme měli trošku vyjímečnou výpravu, protože jsme přijali novou členku, slečnu Ivu Svozilovou, tak s námi jela na prvý "výjezd za historií".

Vyrazili jsme tedy v neděli 5. srpna z Brna, vlakem R 662 "Rožmberk" do Kostelce u Jihlavy a odtud osobáčkem do města Telč. Tam, protože do odjezdu parního vlaku zbývaly 2 hodiny, jsme zašli na náměstí, do příjemné hospůdky na oběd a pak již vyčkávali odjezd. V čele vlaku byla lokomotiva 310.022 z DKV Česká Třebová, vyrobena v r. 1930, firmou "Novák a Jambor akc. spol. pro stavbu strojů a mostů Adamov".

Jde o malou 3 nápravovou lokomotivu, s provozním přetlakem páry 13 Barů, služební hmotností 30,2 t, maximální povolenou rychlostí 40 km/h a výkonem 300HP. Za ní následovaly vozy s otevřenými čelními nástupními plošinami, vozy 3.třídy (Ce) a bufetový vůz.

Jako doprovodná akce, proběhlo přepadení našeho vlaku ve western stylu. Je pravda, že vidět malý "Kafemlejnek" s vozy, v modifikaci ČSD, za nimiž se ženou Indiáni na koních a z okének po nich pálí kovbojové z pušek, to bylo poněkud zvláštní, ale zajímavé. Po potyčkách a přestřelkách ve stanici Malý Pěčín pokračoval vlak do Dačic, kde se přemístila lokomotiva a vydali jsme se zpět k Telči. Na tamním nádraží pak proběhl posun a rozřazování vlaku. Díky panu topiči Richardovi, kterému se nejspíš líbila naše sličná členka, jsme celý posun absolvovali v kabině "třistadesítky". Pak jsme s kolegou Jirkou podebatovali se členy sdružení Společnost telčské místní dráhy a opět se osobáčkem přemístili do Kostelce a odtud pak opět Rožmberkem do Brna.

Myslím že předseda sdružení z Telče, pan Vyhlídal, má kolem sebe dobré a schopné lidi a my doufáme že vydrží nejen jeho snaha, ale i tak výborné akce.

Jízdenka na parní vlak

Autor: Kamil Kyzlink

Copyright © 2008 l Design by Smajlenka